Spárga hollandi mártássalVásárláskor a spárga frissességét én úgy szoktam ellenőrizni, hogy két szárat összedörzsölök, ha nyikorog, akkor elfogadható frissességű. A zöldspárgát nem kell meghámozni, de a fás részt le kell törni. A spárga két végét megfogva és meghajlítva, pont a megfelelő helyen fog eltörni. A letört rész, a mélyhűtőben egy hónapig tárolható és spárgakrémlevesnek felhasználható. A spárgasípokat kötegbe fogom és konyhai zsineggel összekötöm, az eredetileg használt gumi íze belefőhet az ételbe! Kevés vizet öntök a magas fazékba, cukorral, sóval s vajjal ízesítem. Felforrás után, beleállítom a spárgaköteget, a felső résznek elég a gőzös főzés, majd 5-6 percig párolom.
Hollandi mártással tálalva, maga a tökély. Az előételek királynője.
Hollandi mártásA vajat kis lángon felmelegítjük, majd a keletkező habot leszedegetjük a tetejéről. Végül a lángot lekapcsolva állni hagyjuk. Amíg pihen elkészítjük a mártás többi alkotóját. A tojássárgájákat négy evőkanál vízzel elkeverjük, egy fazékra tehető habüstben. Gyenge forrásban lévő víz fölé tesszük és habosra verjük, vigyázzunk, ha a víz túl forró, laza rántottát fogunk készíteni. Könnyű, tejszínhabszerű, levegős masszát kell kapnunk. Ha, kész a tojásos rész, az alján képződött üledékről leöntjük a vajat és a tojáshabhoz keverjük. Ízesítjük sóval, cayenni borssal és a frissen kicsavart citrom levével.
Zöldség vagy halételek mellé kínáljuk.
Ezt a mártást ne készítsük el előre, inkább, várjanak egy kicsit a vendégeink, a csodálatos íz kárpótolni fogja őket a várakozásért.